Wózki widłowe, podobnie jak inne urządzenia są narażone na wiele awarii. Powstają one w skutek nieprawidłowego użytkowania, lub też w wyniku naturalnego zużycia części eksploatacyjnych czy starzenia się maszyny. Terminowe przeglądy oraz czynności kontrolne pomagają wydłużyć żywotność maszyn, jednak mimo tego czasem niezbędna jest wizyta profesjonalnego serwisu.

Uszkodzeniom ulegają najczęściej:

· Układ podnoszenia – uszkodzenia pojawiają się zazwyczaj w widłach oraz karetce. Wynika to często z awarii zaworów lub złączy. Czasem też widły mogą ulec wygięciu lub skręceniu. Jeśli chodzi o łańcuchy to wady najczęściej powstają w wyniku korozji lub zużycia.

· Jednostka napędowa- tutaj niestety też często zdarzają się awarie. Objawiają się one często problemami z uruchomieniem silnika i jego nierówną pracą. W przypadku wózków spalinowych problemy powstają z łożyskami, wtryskami i rozrządem. Jeśli chodzi o elektryki to głównym powodem uszkodzeń są zużycia łożysk, a przez to kłopoty z osiowością, tarciem, wibracja oraz z uzwojeniem, okablowaniem i osprzętem.

· Układ kierowniczy i hamulcowy- luzy zdarzają się przy skręcaniu, do wymiany są często elementy eksploatacyjne w układzie. Jeśli chodzi o hamulce tutaj również dużo części zużywa się podczas pracy maszyny. Należy kontrolować czy hamowanie jest proste i płynne.

· Opony – również ważny element wyposażenia wózka i ulegający zużyciu. Powinny mieć one odpowiednie ciśnienie oraz bieżnik nie może być płytszy niż wskaźniki zużycia.

Wózek jest maszyną zazwyczaj w stałej eksploatacji, dlatego należy pamiętać o jego stałej kontroli. W przypadku zauważenie jakichkolwiek nieprawidłowości związanych z którymś z układów wyżej czy innym należy niezwłocznie wyłączyć maszynę z użycia i skontaktować z fachową pomocą.