Wózki widłowe, to urządzenia bez których wiele przedsiębiorstw, zwłaszcza w dziedzinach magazynowania i logistyki, nie byłoby w stanie poprawnie funkcjonować. Dobór odpowiedniej maszyny do naszych potrzeb jest bardzo ważnym wyborem, aby usprawnić efektywność i wydajność pracy. Pierwszym na czym należy się skupić jest wybór odpowiedniego sposobu zasilania maszyny.

· Wózki widłowe spalinowe zasilane LPG.

Wózki widłowe spalinowe zasilane Gazem LPG, lub benzyną oraz LPG, ze względu na emisje szkodliwych gazów są wykorzystywane przede wszystkim w magazynach półotwartych i otwartych. Wybierane są często w branży budowlanej, produkcyjnej, przetwórczej i logistycznej.

Zaletą wózków zasilanych LPG jest konkurencyjna cena. Wózki z tym napędem są tańsze od tych elektrycznych lub z silnikami diesla. Są również wytrzymałe, mogą pracować w systemie 3-zmianowym. Kolejnym atutem jest również możliwość pracy zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń (w takim wypadku musi być zamontowany filtr gazu). Praca takiego silnika jest także dość cicha, co jest dużym udogodnieniem dla operatora.

Wady to przede wszystkim dość wysokie koszty eksploatacji w porównaniu do zamiennych silników.

· Wózki widłowe spalinowe zasilane silnikiem diesla.

Wózki te są popularnym rozwiązaniem wśród użytkowników. Cechuje je przede wszystkim duża moc, wysoki moment obrotowy oraz duży udźwig. . Dedykowane są tylko do pracy na zewnętrz.

Zaletami tych silników jest wysoka trwałość oraz standardowa konstrukcja. Ze względu na duży bak nie wymagają częstego tankowania. Wydajność takich urządzeń pozwala prace z bardzo ciężkimi ładunkami. Większość wózków o bardzo dużych udźwigach jest zasilanych silnikami diesla. Radzą sobie też one w ciężkich warunkach pracy.

Wady podobne jak w wózkach zasilanych LPG- dość wysokie koszty eksploatacji, konieczna jest tutaj częsta wymiana filtrów i olei. Brak możliwości pracy w środku pomieszczeń ( ze względu na wytwarzanie szkodliwych substancji) oraz dość głośna praca silnika.

· Wózki widłowe elektryczne

Wózki widłowe elektryczne, zwane również akumulatorowymi lub magazynowymi , zasilane są wewnętrzną baterią. Rozwiązanie to jest coraz popularniejsze zarówno w Polsce jak i na świecie. Przeznaczone są one głównie do pracy wewnątrz magazynów.

Zaletami tego rodzaju wózków jest nieznacznie mniejsza wydajność, przy dużo niższych kosztach eksploatacji, porównując do wózków spalinowych. Urządzenia te są często dużo bardziej kompaktowe, co jest dużym plusem przy niewielkich powierzchniach składowania. Nie wymagają też tak częstego serwisowania, jak wózki diesla czy LPG. Dodatkowo jest to najcichszy z napędów oraz nie wytwarza szkodliwych substancji.

Wadami wózków widłowych elektrycznych jest konieczność ładowania akumulatorów, podczas czego urządzenia muszą być wyłączone z eksploatacji. W przypadku zużycia się baterii koszt jej wymiany jest bardzo wysoki. Trzeba tutaj również uważać, by maszyny te nie miały dłuższej styczności z wilgocią, ponieważ może to uszkodzić instalacje elektryczną. „Elektryki” zazwyczaj też mają mniejsze udźwigi od wózków spalinowych.

 

Wybór wózka widłowego powinien być przemyślany oraz dostosowany pod jego przeznaczenie. Każdy sposób zasilania ma swoje wady i zalety, ważne aby dopasować je jak najbardziej możliwie pod swoje preferencje i potrzeby.